A szerző az Igazságügyi Minisztérium európai uniós kapcsolatokért felelős helyettes államtitkára
Habsburg Ottó máig releváns idézete szerint „aki nem tudja, honnan jött, az nem tudhatja, hová megy, mert nem tudja, hol van”. Az Európai Unió egység a sokszínűségben mottójából napjainkig nagyobb hangsúly helyeződött az egységesítésre, míg a nemzeti hagyományok, a történelmi és kulturális vívmányok védelmének kevesebb figyelem jutott. Ha azonban Magyarország időben felismeri a lehetőségeket, és érdemben reagál azokra, Európa átalakulására is komoly hatással lehet. Az Európa Jövőjéről Szóló Konferencia egy vissza nem térő lehetőség Európa számára, hogy
egy erős nemzetállamokra épülő erős Uniót építsen.
Ám a folyamat még könnyen a föderális irányzatok játékterévé is válhat.
A 2008-as gazdasági világválság, a migrációs válság, vagy az Egyesült Királyság távozásáról szóló népszavazás mind nyomós okot adhattak volna nagyszabású, a kontinens jövőjét meghatározó, kardinális kérdéseket feltáró össztársadalmi reflexiók megszületésére. A folyamatos válságkezelésre adott utólagos reakciók miatt ez a gondolkodás elmaradt, ezt pótolhatja az Európa Jövőjéről Szóló Konferencia, amely eredetileg 2020 májusában indult volna. Részben a koronavírus, részben a Konferencia elnöklése körüli disputa már több mint egy éven át hátráltatta az eredeti ütemtervet.
A tény, miszerint ismét bürokratikus, hatalmi vita tartott fel egy konszenzuskereső összeurópai folyamatot, már a konferencia kezdete előtt rossz üzenetet közvetít, s bár a COVID-19 által okozott károk enyhítése időnk és energiánk jelentős részét fölemészti, számunkra nem kérdés, hogy továbbra is felelősséggel tartozunk az állampolgárok felé.
Nem feledkezhetünk meg a kontinensünk jövőjét alapjaiban meghatározó kulcsfontosságú kérdésekről.
Az embereknek igenis van véleményük Európa jövőjéről, melyet, ha Brüsszel sokáig figyelmen kívül hagy, azzal saját hitelességét rombolja a közvélemény szemében.
A válságok következtében sokan ráébredtek, hogy a több Európa nem feltétlenül jobb Európa. Erre a migrációs válságra adott elhibázott válasz, vagy a koronavírus elleni védőoltások elhúzódó engedélyeztetése is rávilágított. Mi kezdettől fogva úgy tartottuk, hogy egy jobb Európa nem több, hanem egy önmagához hű értékközösség, mely alázattal fogadja történelme örökségét, büszkén őrzi kulturális kincseit és nemzeti hagyományait. Számunkra Európa ma is a nemzetek Európáját jelenti. Ahogy korábban Varga Judit Igazságügyi Miniszter asszony is hangsúlyozta: „Az Unió csak akkor lehet erős, ha tagállamai erősek, és csak egy ilyen, cselekvőképes EU tudja kiállni az idők próbáját”.